fbpx

Kilometraż Białej Przemszy

11.16.2016

Przedstawiamy tabelę z kilometrażem rz. Biała Przemsza.

Według naszych doświadczeń najodpowiedniejszy i najbardziej atrakcyjny odcinek do spływów kajakowych zawiera się między 32,1km a 11,0km., czyli na wysokości Okradzionów, Sławków, Sosnowiec. Nasze regularne trasy zaczynają się od 29,2km i kończą na 11,0km. Korzystając z tabeli z kilometrażem Białej Przemszy można wcześniej łatwiej zaplanować swoją trasę. Przykładowe stałe trasy w zakładce trasy i rezerwacje.

Biała Przemsza to niezwykle atrakcyjna rzeka dla aktywności kajakowej, ale też wymagająca i charakterna. Dlatego też czas płynięcia odcinków jest bardzo zróżnicowany dla poszczególnych kajakarzy. Możecie korzystać z naszych tras lub organizować swoje przygody na Białej Przemszy wg. indywidualnych preferencji. Możemy również indywidualnie zorganizować dowóz kajaków na start i powrót w wybrane i uzgodnione przez Was miejsce. W pobliżu możliwe również pływanie na rz. Sztole, Białej oraz Kanale Głównym (Kanale Szczakowskim).Wystarczy skontaktować się z nami.

Kajak, kajaki a także osprzęt możemy wypożyczyć na cały dzień lub więcej dni, a Wy organizujecie sobie transport i przygodę. Dla ułatwienia możecie wypożyczyć również bagażniki dachowe. Przy takiej organizacji możliwe jest pływanie na tzw. śląskich zaporówkach czyli w najbliższej odległości naszymi kajakami możecie pływać na Pogori III i Pogori IV czyli Kuźnicy Warężyńskiej. Korzystając z opcji własnego transportu również w zasięgu jednodniowego wypadu pozostaje Przemsza od Mysłowic do ujścia do Wisły i dalej Wisła do Krakowa.

Poniżej tabela obrazująca Kilometraż Białej Przemszy od źródeł do ujścia czyli połączenia z Czarną Przemszą w Mysłowicach.

 

KMH<-->OPIS
67.51.60Źródła Białej Przemszy po Wolbromiem w terenie podmokłym (łąki, torfowiska). Rzeka do Chrząstowic nosi nazwę Centara, a w źródłowym odcinku Pokrzywianka lub Wolbromka.
65.93PLWolbrom, most drogi Skała-Pilica.
62.92.1PKaliś, most lokalnej drogi.
60.82.1PLZarzecze, most drogi do Strzegowej.
58.20.9PLChrząstowice, most drogi do centrum wsi.
57.30.60Chrząstowice, koniec drogi za wsią. Koryto pełnowodnej Centary spotyka się w tym miejscu z całkowicie pozbawionym wody korytem rzeki Suchej, na wielu mapach podawanej jako Biała Przemsza. Spadek wody został wyhamowany niskimi progami regulacyjnymi. Początek szlaku kajakowego rzeki Białej Przemszy. Odcinek do Golczowic możliwy jest do pokonania na wiosnę przy wysokich stanach wody lub po obfitych opadach deszczowych.
56.71.80Wiadukt lini kolejowej Katowice - Kielce oraz torów linii hutniczo-siarkowej. Niżej niska kładka zmusza do przeniesienia kajaków prawym brzegiem na odl.5 m. Dalej w korycie zawalidroga z kilku pni powalonych drzew zmuszających do wędrówki brzegiem 15 m. Most z płyt ułożonych na rurach. Kajaki przenosimy z lewej na prawą stronę 15 m.
54.92.1PKolbark-Młyny, przepust przy liniach kolejowych jak wyżej. Wysoki jaz przy stawach. Kajaki przenosimy prawym brzegiem na kamiennej płyciźnie. Kajaki przenosimy 30 m prawym brzegiem.[ 333,6 n.pm]
52.81.5PŁęg Kolbarski, most drogi Jaroszowiec-Bydlin.
51.31.4PKobylnica, most drogi z żółtym szlakiem pieszym.
49.90.3PUjście Tarnówki (Dzdzenicy) koło zabudowy Golczowic, pierwszego większego dopływu Białej Przemszy, poszerzającej i pogłębiającej wyraźnie główne koryto.[324,5 m n.pm]
49.60.7PLGolczowice, most drogi do Jaroszowca, którym biegnie czerwony szlak pieszy "ORLICH GNIAZD". Za mostem jaz. Wodowskaz "Golczowice"
48.93.2PLGolczowice, most lokalnej drogi na końcu wsi.
45.70.6LKlucze, most drogi nr 791 Olkusz-Ogrodzieniec. Ujście Dębieśnicy, przed nami stawy rybne PZW.
45.13.5LKlucze, zakłady papiernicze International Paper SA. Jaz i kładka. Teren stanicy wędkarskiej PZW z domkami kempingowymi. Niżej rozpoczynają się tereny Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd.
41.63.30Pustynia Błędowska, główna droga ziemna z Klucz do Chechła (szlak turystyki konnej) przecinająca środkową część piaszczystych wydm, obok kładka dla pieszych.[310,7 m n.pm]
38.32PKuźnica Błędowska, ujście Centurii. Granica PK Orlich Gniazd. Początek granic administracyjnych Dąbrowa Górnicza.[303,2 m n.pm]
36.32.4PBłędów, OSP, szkoła podstawowa i duży parking w odległości 400 m od rzeki. Most ziemnej drogi do wsi Laski, biegnącej w poprzek Lasów Błędowskich. Początek rozlewisk Przemszy w płaskiej i szerokiej dolinie, porośniętej gęsto trzcinami. Wodowskaz "Błędów"
33.91.60Linia energetyczna.[296,7 m n.pm]
32.30.2PUjście Strumienia Błędowskiego.
32.10.70Most drogi do Rud z czerwonym szlakiem pieszym "Szwajcarii Zagłębiowskiej" Sławków-Zawiercie.
31.40.7LUjście Białej (Białki), także wyżej tworzącej rozlewiska w dolinie ujściowej, koryto której posiada cały rok wodę z powodu sztucznego zasolania wodami kopalnianymi, odprowadzanymi Sztolnią Ponikowską i Kanałem Dąbrówka (odwodnienie szybów kopalni Pomorzany i Bolesław.
30.710Most drogi dojazdowej do zabudowań gospodarczych. Niżej płynąca dotąd cały czas w kierunku zachodnim rzeka wykonuje pod wzniesieniami Okradzionowa gwałtowny skręt na południe, wcinając się wyraźnie w podłoże.
29.70.4PLDąbrowa Górnicza-Okradzionów (poczta, sklepy). Niżej w lewym brzegu zlokalizowano boisko piłkarskie LKS "Przemsza" do którewgo prowadzi most przez rzekę.
29.30.1PDąbrowa Górnicza Okrodzianów, wysoki jaz młyński, brak wyjścia z wody z powodu wysokich obmurowanych brzegów koryta, z nim droga dojazdowa na teren młyna.
29.20.4PDąbrowa Górnicza Okradzionów, most ul. Białej Przemszy, obok placyk na skrzyżowaniu ulic z zabytkową kaplicą po środku i terenem szkoły podstawowej z boku. Po lewej wzniesienie Góry Grodzisko [339,4 m n.pm], które okrąża droga do Kuźniczki i Krzykawki. Podąża nią czerwony szlak pieszy Szwajcarii Zagłębiowskiej oraz autobus komunikacji miejskiej z Dąbrowy Górniczej nr 803. W nisko położonej śród wzniesień dolinie Białej Przemszy, posiadającej na tym odcinku charakter przełomowy powstają rozlewiska zarośnięte trzcinami, utrudniajace znalezienie właściwej drogi przepływu.
28.81.7PDąbrowa Górnicza Okradzionów, zabudowania II młyna.
27.10.7PLSławków Chwaliboskie, most ul.Chwaliboskie z czerwonym szlakiem pieszym jak wyżej.
26.40.5LSławków Michałów, kładka dla pieszych przed Zakładami Metalowymi. Tuż za nią próg wodny.
25.90.4PLSławków, most drogi nr 94 Kraków - Bytom - Opole.
25.50.3PLSławków, most ul.Olkuskiej, przed nim na prawym brzegu tablica, upamiętniajaca wydarzenia z 1939 r. Pod mostem w nurcie znajdują się niebezpieczne pręty metalowe. Po rozpoznaniu można bezpiecznie przepłynąć przy lewym brzegu lub kajaki należy przenieść. Wodowskaz Sławków.
25.20.2PLSławków, suche koryto dawnej młynówki, droga prowadząca do drewnianych budynków dawnego młyna.
250.4PLSławków, most ul.Kabania, niżej na lewym brzegu zabudowania dawnej walcowni, a za nim stadion Miejskiego Klubu Sportowego "Sławków".
24.60.8PLSławków, budynek Miejskiego Ośrodka Kultury, położony tuż nad brzegiem Przemszy, w wąskim korycie drewniana pale po kładce, niebezpieczne przy silnym nurcie.
23.80.8PSławków, wiadukt zlikwidowanej bocznicy kolejowej do Zakładów Metalowych.
22.70.40Wiadukt linii kolejowej Katowice-Kielce, przed nim ujście kanału Sztolnia [276,8m npm]
22.30.10Most lokalnej drogi.
22.21.80Wiadukt LHS, na prawo stacja towarowa Sławków Południowy LHS.
18.63.6LRyszka, rurowe przepusty lokalnej drogi z żółtym szlakiem pieszym Sosnowiec-Maczki Olkusz. Kajaki przenosimy prawym brzegiem na odległość 10M. Niżej ujście Sztoły, na brzegu której nieco wyżej zlokalizowano ujęcie dla wodociągów Sosnowca-Maczki.
16.85.3PSławków Burki, most drogi do kopalni piasku.
11.50.4PSosnowiec-Maczki Stare, kładka.
11.10.10Most lokalnej drogi, za nim po lewej ujście Kanału Głównego.
110.50Wiadukt towarowej linii kolejowej.
10.50.2PSosnowiec-Maczki, wiadukt linii kolejowej Dąbrowa Górnicza - Jaworzno, za nim jaz ujęcia wodnego. Kajaki prznosimy prawym brzegiem na odległość 100m.
10.31.7PSosnowiec-Maczki, most ul.Krakowskiej, łączącej Ostrowy Górnicze z Jaworznem.
8.60.8LJaworzno-Długoszyn, ujście Koziego Brodu [245,5 m n.pm]
7.84.10Ukryty w lasach długi wiadukt linii kolejowej, przerzucony nad głęboka doliną Białej Przemszy. Skokim o długości 300m pokonuje dwie pary torów i koryto rzeki. Niżej rozgałęzienie nurtu przy dużej wyspie.
3.71.4PLSosnowiec-Jęzor, kładka dla pieszych, prowadząca z ul.Wczasowej osiedla Bór do stacji PKP Sosnowiec-Jęzor.
2.30.3PLSosnowiec-Jęzor, most ul.Tuwima.
20.4PLSosnowiec-Jęzor, jaz ujęcia wodnego dla elektrowni Jaworzno III. Po rozpoznaniu spływamy przy prawym brzegu lub kajaki przenosimy 5m.
1.60.1PLSosnowiec-Jęzor, most łącznicy towarowej z kopalni piasku Maczki-Bór.
1.50.7PLSosnowiec-Jęzor, most drogi nr 1 E40, znanej jako obwodnica GOP o symbolu S (droga ekspresowa).
0.80.8PLSosnowiec-Jęzor, most ul.Orlat Lwowskich, przed nim ujście Bobrka, rzeki skanalizowanej niemal całkowicie na terenie miasta oraz bardzo zanieczyszczonej. Wodowskaz "Niwka""
0-PLSosnowiec-Jezor, ujście Białej Przemszy do Przemszy w 23,2 km jej biegu. Może lepiej używać stwierdzenia - połączenie Białej i Czarnej Przemszy w Przemszę jednorodną 23,2 km od ujścia wspólnego koryta do Wisły