fbpx

Dzień Ziemi na trasie SREBRNEJ

4.24.2017

Sławkowsko Dąbrowskie Porozumienie „Balkon Bez Barier”, Sławkowska Grupa Biegowa „Samo się nie przebiegnie” oraz my, Kajaki Przemsza z okazji  tegorocznego Dnia Ziemi sprzątaliśmy Białą Przemszę w Sławkowie na trasie SREBRNEJ.

Sprzątnęliśmy ile mogliśmy… Trzeba jednak powiedzieć że zanieczyszczenie koryta Białej Przemszy w Sławkowie z pewnością nie jest zastraszające. Porównując do innych polskich rzek, można nawet pokusić się o stwierdzenie – jest dobrze. Mimo to sprzątać będziemy dalej. Mamy wiarę że tegoroczna akcja da początek corocznym działaniom i na trwałe wejdzie do corocznego kalendarza, wzbogacając się o coraz większą ilość uczestników i uczestniczących grup formalnych i nie formalnych też. Już teraz zapraszamy.

Szymek Hnatów z Balkonu Bez Barier w taki oto sposób motywował uczestników tegorocznej akcji.

Na pytanie „skąd jesteś?” jeden odpowie że z Otwocka, ktoś że z Mombasa, inny że z Tworek, a Michalina Wisłocka odpowiedziałaby że z macicy. Na to samo pytanie, ale zadane przez reprezentanta cywilizacji obcej wszyscy jednym chórem odpowiemy że z Ziemi. Tej Ziemi. Błękitna Planeta, Erden, Earth, земля, Tierra, زمین, An Domhan, დედამიწა, 地球, . 
Bez względu na to skąd wszyscy przybywamy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i takie tam insze filozoficzne przemyślenia, teraz dane nam jest mieszkać na 3 planecie od słońca. Co prawda 21 lipca 1969 roku Neil Armstrong (ten sławny czarnoskóry trębacz co 7 razy wygrał Tour De France) próbował rozbić namiot na księżycu wykonując mały krok dla człowieka lecz wielki dla ludzkości, a obecnie Bas Lansdorp coś kombinuje z projektem Mars One by wynieść się z tego łez padołu na czerwoną planetę. Jednak one way ticket on Mars pierwsi ludzie otrzymają dopiero gdzieś za kilkanaście lat, więc do tego czasu jak się nie pozabijamy i nie zjemy wzajemnie przyjdzie nam żyć właśnie tu. A jak już musimy tu egzystować i wytwarzać produkt krajowy brutto to warto byłoby zadbać o swoje otoczenie. I jest ku temu okazja w ramach Dnia Ziemi który przypada na 22 kwiecień. Każda forma zadbania o swoje otoczenie będzie mile widziana, ale wiadomo że bieganie wkoło komina z worem na śmieci i zbieranie papierków, choć jest wielce użyteczne społecznie, to może być nudne jak rozważania Kim Dzong Una o wyższości komuny nad zgniłym kapitalizmem (my i tak swoje wiemy). Dlatego też nasi przyjaciele z „Kajaki Przemsza” ze Sławkowa oraz Sławkowska Grupa Biegowa „SGB Samo Się Nie Przebiegnie” i marynarze z jednostki ORP „CHLOR” zapraszają wszystkich chętnych do pomocy przy sprzątaniu rzeki Przemszy na odcinku Sławków – Burki z poziomu kajaka właśnie. Wiadomo jak to z naszymi rzekami jest. Człowiek by se popływał, ale jak tu zażywać odpoczynku i rekreacji skoro tu i ówdzie pływa lodówka lub inny sprzęt AGD czy też stara opona marki Stomil. Ale żeby nie straszyć że tylko takie gabaryty zaśmiecają sławkowską Amazonkę i bez załadowania ich na lotniskowiec się nie obejdzie to mogę zagwarantować że śmieci w postaci np. plastikowych butelek też się znajdą i to w dużych ilościach. Tak więc jeśli macie ochotę na wielką przygodę, a później na morskie opowieści wielorybnicze przy beczce rumu, to zapraszamy do przyłączenia się do akcji. Jednostki pływające w postaci kajaków nieodpłatnie zapewniają ludzie z „Kajaki Przemsza”.[…]  Zapraszamy i zapewniamy że będzie mokro ale wesoło. A więc Ahoj i do zobaczenia szczury lądowe, do stu tysięcy piorunów!!!

To odwołanie z jednej strony do prozaicznych, zwykłych, przyziemnych wartości a z drugiej, w niemalże transcendentalnym ujęciu będzie nam przyświecać w kolejnych edycjach sprzątania Białej Przemszy z kajaka.