fbpx

Trasa Po(niżej) Pustyni Błędowskiej

 • Parametry trasy
 • Początek:
  Kuźnica Błędowska
 • Koniec:
  Dąbrowa Górnicza, Rudy, Lipy Dobieckie
 • Długość:
  7 km
 • Czas spływu:
  +/- 4 h
 • Cennik
 • Cena za kajak 1 os.:
  120 zł
 • Transport kajaków:
  transport kajaków i WSZYSTKICH uczestników
 • Koszt transportu:
  w cenie dla całej grupy. Wyjazd po pojedyncze kajaki - 20zł/kajak
Uwagi Miejsce spotkania, Kajaki Przemsza, Sławków, Olkuska, pkt. sprzedaży ryb

Ta trasa, to perełka znaleziona w sezonie 2022. Pachnie miętą, od ptasich treli może rozboleć głowa. Można powiedzieć że w tym wypadku kajakiem pływamy po(niżej)pustyni, pustyni Błędowskiej. Zaczynamy w lasach łęgowych na zachodzie Błędowa, poniżej Pustyni Błędowskiej a przed nami tylko dzikość. Lasy i bagna błędowskie. Trzciny i tamy bobrowe. Las sosnowy i olsy. Rzeka co raz rozlewa się na mniejsze i większe strumyki w których można się łatwo pogubić, i to pogubić całkiem na dobre.

Biała Przemsza na tym odcinku jest płytka, a otoczenie i krajobraz zmienia się kilkakrotnie podczas spływu kajakowego. Nie ma też nudy, tam jest co robić. Kajakowo rzeka jest dość łatwa na tym odcinku, nawet dla początkującego wioślarza, jednak odrobina sprawności i aktywności fizycznej jest absolutnie wymagana. Na trasie znajdują się powalone drzewa i tamy bobrowe. Może zachodzić konieczność przenoszenia kajaka.

Biała Przemsza na bagnach błędowskich bywa niezwykle ciasna, szerokość kajaka a nawet wiosła to miejscami i tak za dużo. Rzeka ma charakter zwałkowy. Konary, drzewa pod kajakiem, konary nad kajakiem to standard na tym szlaku. Wyginanie ciała konieczne i gwarantowane. W płytkich miejscach szukanie nurtu, a miejscami i „łapkowanie”. Na trasie spływy nie ma żadnych dróg dochodzących do rzeki a ze ścieżek pozostają tylko te bobrowe w trzcinowiskach, jednym słowem ewakuacja nie możliwa. Czysta, zimna woda, przyroda… przygoda.

Aktualnie i do docelowo uruchamiamy tam maksymalnie kilkanaście kajaków na dzień.  Odcinek wyłącznie na kajakach jednoosobowych. Spotykamy się o ustalonych porach w Sławkowie, na naszym placu Kajaki Przemsza. Najczęściej są to godziny 9:30 i 11:00. Stamtąd wszyscy razem, czyli zazwyczaj do 8 kajaków/osób, jedziemy na start. Z mety trasy wszystkich uczestników z danej grupy zabieramy do naszej bazy w Sławkowie gdzie pozostawione macie samochody. Wyjazd do pojedynczych kajaków jest odpłatny – 20zł/kajak.

 

Najczęściej kajaki startują z Kuźnica Błędowska, ok 7-8km, czas spływu +/- 4h

 

Okazjonalnie z Błędów mostek, ok 5km, czas spływu +/- 3h

 

Wyjątkowo Skałbania, ok 10km, czas spływu +/- 6h (wyłącznie dla osób które już z nami pływały na krótszym odcinku  i przy odpowiednim stanie wody)

 

Klikajcie w linki Start Centuria cz.1 , Start Centuria cz.2 ,a kajaki umawiajcie dzwoniąc do nas. Pozdrawiamy, bądźcie zdrowi i rumiani.